Dziś post o sałacie. Dlaczego się nią zainteresowałam? Otóż dlatego, że w 100g sałaty znajduje się zaledwie ... według różnych źródeł 13-15 kalorii!!!!!! Czy to nie wspaniałe? Czytajcie dalej z uwagą ;-)
1. SAŁATA MASŁOWA
Posiada miękkie liście o intensywnym jasnozielonym zabarwieniu. Jej cechą charakterystyczną jest delikatny, lekko słodki smak. Tradycyjnie podaje się ją ze śmietaną, olejem, majonezem, sokiem z cytryny lub jako dodatek do kanapek oraz element dekoracji potraw. Sałata masłowa ma jeden minus, jest bardzo nietrwała, w związku z czym powinniśmy ją zjadać jak najszybciej po zakupie.
2. SAŁATA LODOWA
Jest jedną z najpopularniejszych na świecie sałat. Charakteryzuje się dużymi główkami
o jędrnych, jasnozielonych kruchych liściach, które tworzą zwartą główkę podobną do kapusty. Ma łagodny smak i lekko chrupie. Dodatkową zaletą tej sałaty jest możliwość przechowywania w warunkach chłodniczych przez kilka dni bez utraty wartości smakowych. Jest jedynym rodzajem sałaty, którą można kroić nożem.
3. SAŁATY LOLLO BIONDA I ROSSO
Wykształcają średniej wielkości, bardzo gęste rozety wzniesionych, sztywnych liści
o mocno fryzowanych brzegach i lekko pomarszczonej powierzchni. Cała roślina wygląda jak spieniona. Odmiany o zielonych liściach należą do grupy "lollo bionda", natomiast "lollo rossa" mają zabarwienie od zielono-czerwonego do ciemnowiśniowego. Stosowane głównie jako składnik sałatek, element dekoracyjny kanapek oraz innych potraw.
4. SAŁATA RZYMSKA
Ta sałata jest krucha, soczysta i bardzo smaczna. Znacznie różni się kształtem liści i główki oraz smakiem od powszechnie uprawianej u nas sałaty głowiastej masłowej - jest mniej delikatna, a jej liście są sztywne, ciemnozielone lub żółtozielone, grube, mięsiste, wydłużone, przeważnie gładkie lub lekko pomarszczone, u góry zaokrąglone.
5. CYKORIA
Cykoria sałatowa jest rośliną dwuletnią należącą do tej samej rodziny co znane nam sałaty masłowa i lodowa. Dzikie rośliny cykorii są spotykane w całej Europie oraz Azji, z wyjątkiem dalekiej północy. Cykoria to fantastyczny dodatek do sałatek! Możesz ją także stosować do kanapek zamiast sałaty, ale pamiętaj, że smak cykorii jest dużo bardziej wyrazisty i zbyt duża jej ilość może sprawić, że jej smak będzie dominował nad smakami pozostałych składników.
6. SAŁATA FRISEE
Czyli endywia kędzierzawa ma zdecydowanie najbardziej wyrazisty, ale sympatyczny, gorzkawy posmak. Posiada kruche i delikatne kędzierzawe liście. Liście zewnętrzne są zielone i nieco gorzkie; jasno zielono-żółte wewnętrzne są słodkawe i łagodne. Dolna część liści zawiera goryczkę, dlatego też dla jej złagodzenia, sałatę frisee najlepiej jest łączyć z innymi odmianami.
7. SAŁATA RADICCHIO
To popularny gruntowy gatunek cykorii. Ciemnoczerwone liście o wyraźnych, grubych nerwach, tworzą małe okrągłe główki przypominające czerwoną kapustę. Zewnętrzne, niezwinięte w główkę liście i gorzki głąb najczęściej nie nadają się do jedzenia. Żywy kolor liści powoduje, że radicchio jest efektowną dekoracją każdej mieszanki sałat. Nadaje się do zapiekania, ale traci wówczas kolor. Dodanie paru liści nada daniu wyrazisty smak.
Kupując sałatę, należy wybierać główki o intensywnym zabarwieniu, jędrnych i niepożółkłych liściach, takie które nie są zwiędnięte, czarne lub nadgniłe. Liście powinny wyglądać świeżo i nie powinny być zbrązowiałe. Liście sałaty koniecznie starannie umyj! Najlepiej krótko, pod zimną bieżącą wodą.
Jaką sałatę lubicie najbardziej? Jak ją podajecie? Z czym łączycie?